Zemní plyn je důležitá hospodářská komodita, a možná, že si ještě vybavíte začátek devadesátých let, kdy se mnoho obcí v naší zemi „plynofikovalo“, s cílem zlepšit komfort bydlení, zejména ve srovnání s vytápěním uhlím a koksem. Pochopitelně to přineslo i obrovské zisky společnostem, které zemní plyn poskytovaly v distribuční síti, to by ale bylo téma na jiný článek. My se zaměříme na tu praktickou část, na dopady využívání plynových spotřebičů v domácnosti.
Plynové kotle a karmy se staly jedním ze symbolů moderní doby. Ve srovnání s kotlem na uhlí je to něco zcela nesrovnatelného – stačí stisknout knoflík na termostatu a nastavit požadovanou teplotu a nic jiného není třeba. Žádné zatápění dřevěnými poleny, žádné přikládání uhlí, žádný popel, žádný prach. Má to ale jeden háček, kotel i karmu musíte udržovat v revidovaném stavu, aby ve vašem domě nedošlo k nepříjemným událostem, zejména k požáru nebo k výbuchu.
Zemní plyn je obohacován, podobně jako propan-butan látkou, která způsobuje zápach. Sám o sobě není vůbec cítit, a to je velmi nebezpečné, protože se jedná o hořlavinu a třaskavinu. Zápach plynu je naštěstí typický a rozpoznáte jej během zlomku vteřiny i v malé koncentraci. Pokud k tomu dojde, musíte však okamžitě jednat.
Zápach zemního plynu je vždy důvod volat havarijní služby, a to jak v domácnosti, tak i uvnitř bytového domu (na chodbách, ve sklepě) anebo venku na ulici. Úniky plynu mohou být drobné a téměř neškodné, ale také silnější a velmi nebezpečné. Nevyplácí se toto podceňovat, protože výbuch plynu dovede zlikvidovat i celou obytnou čtvrť.
Havarijní služby instalatérů pracují nepřetržitě, tedy jinými slovy, drží pohotovost 24 hodin denně, po celý rok, bez výjimky, jako jsou svátky nebo třeba vánoce. V případě úniku plynu ihned volejte, i kdyby to bylo v nočních hodinách, a vhodné je také kontakt na instalatéry mít již při ruce.