Rok se s rokem sešel a zanedlouho tu máme nový rok, rok 2020. Ještě před tím, než bude 1. ledna, bude tu den, který sice není státním svátkem, ale mnozí ho za něj považují nebo si alespoň vezmou dovolenou z práce. Už víte, o kterém dni je tu řeč? Ano, máte pravdu, dnes se podíváme na silvestr a jeho oslavy.
V České republice není snad nikdo, kdo by neměl ani páru o tom, co je to za den. Mezi obyvateli se ale najdou lidé, kteří tento den prostě nesnášejí.
Ostatní si den, kdy svátek slaví Silvestr, většinou užijí po svém. Berou to jako den plný zábavy, a proto není divu, že ho stráví se svými přáteli či rodinou.
Jak už jsme zmínili, tento den opravdu slaví každý jinak. Přibližme si alespoň tedy jeden příklad. V tento den je tedy běžné, že jdou lidé do svého zaměstnání a až večer začnou s přípravami. Někde smaží řízky, jinde dělají chlebíčky, ale nikde nechybí jednohubky, brambůrky, obložené talíře a podobné pochutiny tohoto typu. Někde si ozdobí byt, jinde si vezmou na hlavy čepičky. Hospodyňky vyleští skleničky na šampaňské.
Celý večer probíhá tak, že si lidé povídají, sledují televizní pořady, které jsou brány s nadsázkou pro pobavení, zkrátka baví se dle libosti. Deset vteřin před půlnocí začnou odpočítávat vteřiny a poté šampaňské teče proudem. Lidé si přejí mnoho štěstí do nového roku, objímají se, třesou si rukama. Ve většině případů nechybí ani zábavní pyrotechnika jako prskavky a ohňostroje. Některá města pořádají pro tuto událost městské ohňostrojové show, ale nyní se od tohoto zvyku odstupuje kvůli tomu, že rány ruší zvířata. Velké rány od ohňostroje jsou také jednou z příčin, proč někteří lidé silvestr nesnášejí. Mimo ně, k nim patří často i malé děti, které se ohňostroje bojí.
Mezi mladšími jsou stále populárnější silvestrovské party ve městech, kde stráví poslední den v roce se svými kamarády. Po půlnoci většinou slaví až do brzkých ranních hodin.