Sami nebo s firmou
O betonových plotech slyšelo mnoho nadšenců, kteří se přezdívají jednotným názvem „kutilové“. Být kutilem není nic špatného, zhotovit něco vlastními silami znamená zpestřit svůj život, obohatit jej novými poznatky, zkušenostmi a prožitky, navíc fyzický pohyb uvolňuje hormony štěstí – endorfiny a máte pak i lepší náladu.
Když se kutil rozhodne stavět plot z betonu, může to mít rychlý spád. Stačí důsledně vyměřit délku oplocení, rozestupy sloupků, spočítat spotřebu materiálu a můžete vyrazit na nákup. Počáteční nadšení však může utlumit několik reálných faktů, s nimiž by měl každý kutil počítat.
Zvládnu vyhloubit výkop? Sloupky se musí usadit pod úroveň země a k tomu bude zapotřebí vykopat poměrně hluboký otvor, cca 80 cm. Měli byste mít jasno, jak náročné to pro vás bude, a jaký typ podloží se u vás vyskytuje. Velké potíže mohou nastat hlavně u jílu, u opuky, břidlice a dalšího kamenitého podloží.
Unesu ty desky? Při nákupu a při realizaci betonových plotů Plzeň Montáž MPC si brzy uvědomíte, že nebudete brát do ruky čtyřkilové cihly, ale osmdesátikilové panely. Práce s nimi vyžaduje určitou zručnost (nesmí vám spadnout na zem z výšky, aby se nepoškodily), budete vynakládat velkou fyzickou námahu a možná, že budete potřebovat mechanizaci. Tehdy se vyplatí zvážit, zda to raději komplet nesvěřit stavební firmě. Situace bývá snazší, pokud se rozhodnete např. kombinovat plot z betonu se dřevem a stavět z desek (z panelů) pouze spodní sokl, kdy se panely nemusí zvedat do výšky.
Jak to bude s dopravou? Mnozí dopravci vám zajistí přepravu až k vám na staveniště, ovšem ne všichni budou ochotni materiál u vás vyložit. Ten bude pravděpodobně na paletách a bez mechanizace to půjde těžko. Bude nutné zajistit paletizační vozík, takže další starost navíc, která nastane ve chvíli, kdy se rozhodnete stavět plot svépomocí.